W dniach 27-29 września 2018 dwoje członków naszego koła Julia Komorzycka i Miłosz Trojnar uczestniczyli w Kongresie Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej, który odbył się w Lublinie. W wydarzeniu brało udział ponad 30 wybitnych prelegentów z całego świata reprezentujących szpitale z takich miast jak Mediolan, Tokio, Montreal, Amsterdam, Lizbona, Nowy Jork czy Seul.

Konferencja została podzielona na panele tematyczne, które podsumowywane były dyskusją specjalistów.

Pierwszego dnia zjazdu rozmawiano nad przyszłością chirurgii. Jednym z najciekawszych wykładów był ten wygłoszony przez Prof. Stevena Schwaitzberga dotyczący kierunków  rozwoju sztucznej inteligencji w najbliższej dekadzie.  Drugim równie ważnym poruszanym zagadnieniem był system edukacji, wskazywanie jego wad oraz najlepszych sposobów na jego udoskonalenie.

Podczas wykładów które odbywały się 2 dnia dowiedzieliśmy się wiele o protokole ERAS oraz o zastosowaniu chirurgii minimalnie inwazyjnej w operacjach przełyku, wątroby, okrężnicy i innych narządów. Najciekawsze prelekcje dotyczyły zasad, którymi należy się kierować w celu uniknięcia komplikacji  w trakcie zabiegu prowadzonego techniką laparoskopową.

Trzeciego dnia prelegenci postawili nacisk na zagadnienia związane z codzienna praktyka lekarską. Rozmawiano o konkretnych jednostkach chorobowych i ich chirurgicznym leczeniu, a także o organizacji systemu opieki zdrowotnej w innych krajach. Prezentacją, która zwróciła największą uwagę, była ta dotycząca porównania kosztów operacji laparoskopowych i tych wykonywanych metoda klasyczną.

W trakcie całego wydarzenia mieliśmy możliwość zapoznać się oraz skorzystać z najnowszych urządzeń służących do udoskonalania swoich umiejętności operowania: trenażerów szycia laparoskopowego, symulatorów 3D, symulatorów bazujących na rozszerzonej rzeczywistości, robota TransEnterix Senhance.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *