W dniach 21-23 października 2018 roku w Zielonej Górze odbywał się VII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Członkowie naszego koła naukowego uczestniczyli w uroczystej ceremonii otwarcia Zjazdu, która obywała się w Filharmonii Zielonogórskiej.

Wykład inauguracyjny pt.: „Transoral Spine Surgery” wygłosił profesor Frank Kandziora. Opowiedział on o zasadzie dostępu przezustnego w chirurgii kręgosłupa, wskazaniach do wykonania tego typu zabiegu oraz trudnościach z nim związanych. Ceremonię uświetniły występy Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod przewodnictwem Dyrektora Filharmonii – Czesława Grabowskiego.

W kolejnych dwóch dniach obyły się poranne sesje wykładowe oraz popołudniowe sesje warsztatowe dla specjalistów chirurgii i fizjoterapii. Zaproszono także prelegentów z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Francji. Poruszano bardzo różnorodną tematykę – od epidemiologii chorób kręgosłupa do szczegółów metod operacyjnych i analizy wyników konkretnego leczenia.

Zjazd był okazją do rozpoczęcia dyskusji środowiska chirurgów kręgosłupa i fizjoterapeutów. Można było przekonać się na jak wielu polach współpraca między tymi grupami wymaga udoskonalenia. Zwrócono uwagę na brak szczegółowych wytycznych dla fizjoterapeutów dotyczących leczenia pacjentów, którzy przeszli operację kręgosłupa. Także zaznaczono używanie innej nomenklatury, niekoniecznie zrozumiałej dla siebie nawzajem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *